Bor Enerji - Türkiye'de rüzgar enerjisi
 
 
Türkiye'de rüzgar enerjisi
Dünyamızda enerji ihtiyacı her yıl yaklaşık % 4-5 oranında artmaktadır. Buna karşılık bu ihtiyacı karşılayan fosil yakıt rezervi ise çok daha hızlı bir şekilde azalmaktadır. En iyimser tahminler bile önümüzdeki 50 yıl içinde petrol rezervlerinin büyük ölçüde tükeneceği ve ihtiyacı karşılayamayacağını göstermektedir. Bu durumda kendini sınırsız tekrarlayan yenilenebilir ve hammadde bağımlısı olmayan enerji kaynakları (güneş, rüzgar, jeotermal, hidrolik ve biyokütle gibi) çok önemli hale gelmiştir. Dünyanın bir çok ülkesinde yeni enerji üretim yatırımları artık temiz enerji odaklı olmaktadır.Türkiye'nin yenilenebilir enerji kaynakları açısından mevcut brüt potansiyeli;
 
  • Hidrolik 430-450 GWh/yıl,
  • Rüzgar 400 GWh/yıl,
  • Güneş 365 GWh/yıl,
  • Jeotermal 16 GWh/yıl
  • Biogaz 1.58 GWh/yıl, olarak oluşmaktadır.

  • Görüldüğü gibi rüzgar enerjisi hidrolik enerjisinden sonra ülkemizin en önemli enerji potansiyelidir.Türkiye'de, 2013 yılı sonu yıllık rüzgar enerjisi üretim miktarı 7.518 GWh'dir. 2013 yılı sonu itibarıyla işletmede olan rüzgar enerji santralarının kurulu gücü ise 2.760 MW'dır.
 
Bor Enerji ve güçlü partnerleri enerji verimliğini artıran ürün ve sistemleri ile, gelecek kuşakların gereksinimlerine cevap verme yeteneğini tehlikeye atmadan, kalkınmayı ve karlılığı sürdürülebilir kılma yeteneğine sahiptir. Tüm bunlarla beraber, Bor Enerji, enerji verimliliği teknolojileri ile maliyetlerinizi düşürür, atık oluşumunuzu azaltır, sürdürülebilir bir çevrenin korunmasına katkı sunar karlılığınızı ve ürün kalitenizi artırır. Aynı zamanda Bor enerjinin kurumsal yapısı iş süreçlerine hakimeyeti, sınanmış teknolojik çözümleri, iş ilişkilerinde siz müşterileri ile devamlılığı esas alan yaklaşımı ile sizin içinde sürdürülebilir karlılıklar sağlar.
CELLPACK & EUROMOLD
  • Kalıplanmış EPDM su altında bile yıllarca ilk günkü gibi kalır.
  • Kablo başlığına yanlışlıkla dokunulsa bile güvenlidir.
  • Her bir konnektör fabirka testinden geçirilmiştir.
  • Tüm standart arabirimleri için 42kV'a kadar komple çözüm.
 
 
KABLO BAŞLIK FORMLARI
Kablo bağlantı noktalarında enerji kalitesinin ve elektriksel özelliklerin transferi kablo başlık ihtiyacını doğrumaktadır. Bu ekipmanlar montaj kolaylığı, uzun ömür, tam sızdırmazlık ve yalıtım sağlayacak şekilde tasarlanır. PLUG-IN kablo başlıkları RMU tip hücre bağlantıları ve bushing tip trafolarda kullanılır. Rüzgar enerji santrallerinde RMU hücrelerin tercih edilmesi sebebiyle ön plana çıkmaktadır.
KABLO BAşLIK MONTAJI
Kablo başlık montajına ait videoyu yukarıdaki linke tıklayarak izleyebilirsiniz.